Bir Sayfa Seçin

Tıklama Takibi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

OdaklıPazar altyapı sistemi yeniliklere açık olarak yazılımcı firma tarafından sürekli güncellenmektedir. 02 Ağustos 2015 tarihinde yaptığımız son güncelleme sonucunda Tıklama takibi yapabildiğiniz bazı raporlarda veri gösteriminde bir değişiklik oldu. Sizleri bu yazımızda hem bu değişiklik hakkında bilgilendirmek istiyoruz hem de OdaklıPazar da tıklama verilerin nasıl okunması gerektiği konusunda aydınlatmak istiyoruz.

“Ham Tıklamalar” artık “Tıklamalar” oldu!

Önce son güncellemeden sonra nasıl bir değişiklik olduğuna bakalım.

Güncellemeden önce sistem tarafından takip edilen tüm tıklamalara “Ham Tıklamalar” deniyordu. Bu durumda satış ortaklığı (AffLink) bağlantınıza gelen tüm tıklamalar panelde bulunan herhangi bir rapor tablosunda “Ham Tıklamalar” altında toplam tıklama sayısı olarak bulmak mümkündü.

Bu durum artık değişti. Bundan böyle daha önce bildiğimiz “Ham Tıklamalar” “Tıklamalar” olarak değişti. Tıklamalar sayfasında AffLink üzerinden gelen tüm tıklamaları bulabilirsiniz.

“Benzersiz Tıklamalar” ve “Ham Tıklamalar” Kavramı

Benzersiz ile Ham tıklamaların arasındaki fark nedir?

Benzersiz Tıklama = Ziyaretçinin aynı ürüne ait AffLink üzerine yaptığı ilk tıklamadır

Ham Tıklama = Aynı ziyaretçi tarafından aynı ürüne ait AffLink üzerine yaptığı ikinci ve sonrası tıklamalardır

Durumu daha iyi kavramak için senaryo;

“Ziyaretçi sitenize ilk defa geliyor ve yazınızı okuduktan sonra referans gösterdiğiniz kitaba ulaşmak için satış ortaklığı (AffLink) bağlantınıza tıklıyor ve ürün sahibi sitesine ulaşmış oluyor. Bu ilk tıklama sisteme Benzersiz Tıklama olarak kayda geçer. Aynı ziyaretçi tekrar sitenize gelip araştırmasına devam ederken aynı ürüne giden AffLink bağlantınız üzerine ikinci defa tıklayıp tekrar ürün sahibi sitesine ulaşıyor. İkinci tıklama sistem tarafından Ham Tıklama olarak kayda geçer.“

Bu konuda anlaşılmayan bir nokta varsa aşağıda yorum bırakarak sorabilirsiniz.

Benzersiz ve Ham tıklamalar nerede karşımıza çıkıyor ve nasıl okumalıyız

Benzersiz ve Ham tıklamalar karşımıza “Raporlar” altında bulunan “Günlük Rapor” ve “Kanal istatistiği raporu” tablolarında çıkıyor.  İlk açılışta Ham ve Benzersiz tıklamalar sütunları göremeyebilirsiniz, bu durumda tablonun sağ üst tarafında bulunan “Görünümü Düzenle” bağlantısına tıklayıp gereken ayarı yapmalısınız. Görünümü kaydetmek için yukarıda bulunan “Varsayılan” alanını değiştirmelisiniz.

Aşağıdaki resimden Görünümü düzenle penceresine nasıl ulaşabileceğinizi görebilirsiniz.

gorunumu-duzenle

Yeni görünümü düzenledikten sonra tablo aşağıdaki gibi görünecektir.

gunluk-rapor

Tabloya baktığımızda 01 Ağustos için 50 Ham Tıklama ve 500 Benzersiz tıklama gerçekleştiğini görebilirsiniz. Bu iki veriyi topladığınızda 1 Ağustos için günlük toplam tıklama sayısı ortaya çıkar.

Günlük toplam tıklama sayısına ulaşmak için “Raporlar” altında “Tıklamalar” sayfasına bakmamız gerekiyor. Tıklamalar sayfası açıldığında günlük toplam tıklama sayısını görmek için filtre bölümünü kullanacağız. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

tiklamalar-raporu

Bu şekilde Ham, Benzersiz ve Toplam tıklama kontrolünü sağlayabiliriz.

Sistem tıklamaları nasıl takip ediyor

Satış ortaklığı bağlantısına gelen ilk tıklama 10 – 15 dakika içinde benzersiz tıklama olarak sistemde görünür. Eğer aynı kişi 24 saat içinde aynı ürüne ait satış ortaklığı bağlantısına birden fazla tıklama yaparsa sistem bu tıklamaları kaydetmez. İlk tıklamadan 24 saat sonra aynı ziyaretçi tekrar sitenize gelerek aynı ürüne ait satış ortaklığı bağlantınıza tıklaması durumunda sistem bunu ham tıklama olarak kayda alır, dublicate kayıtta denebilir. Sistemin komisyonlu satış takibi yapabilmesi için ihtiyacı olan ilk tıklamadır. İlk tıklamadan elde edilen verilerle sistem satışı hesaplayıp kaydı gerçekleştirir.

NOT: Son tıklatan komisyonu hak eder ve çerez ömrü 365 gündür.

Satış ortaklarımızdan gelen geri bildirimler bizim için çok önemli. Tıklama takibi ile ilgili aklınıza takılan soruları bize iletmek için yorum bırakabilirsiniz.

Benzer konular: