Bir Sayfa Seçin

OdaklıPazar Komisyon Ödeme Politikası

Ödeme alt limiti her iki üye tipi (Vendor ve Affiliate) için 200TL dir.

Ürün Sahipleri;

Komisyon hesaplaması aylık olarak yapılır ve bir ödeme periyodu geçtikten sonra takip eden ayın 8. günü sistemde kayıtlı olan hesaplara yatırılır.

Örnek;

1-30 Eylül tarihleri arasında oluşan komisyonlar bir ödeme periyodu geçtikten (1-31 Ekim) sonra Kasım ayının 8. günü ilgili hesaplara yatırılır.

Satış Ortakları;

Komisyonlar her ayın 1. Ve 15. Günü olmak üzere ayda iki defa hesaplanır. Hesaplandıktan sonra 4. ödeme periyodunda hak edilen komisyonlar ayın 8. ve 23. günü hesaplara yatırılır.

Örnek;

1-15 Eylül tarihleri arasında oluşan komisyonlar 3 ödeme periyodu (15-30 Eylül, 1-15 Ekim, 15-31 Ekim) geçtikten sonra 4. ödeme periyodunda Kasım ayının 8. günü ilgili hesaba yatırılır.

15-30 Eylül tarihleri arasında oluşan komisyonlar ise 4. ödeme periyodunda örneğimize göre 23 Kasım’da ilgili hesaplara yatırılır.

Yasal Kesintiler

01.11.2019 tarihi itibaren yeni hesaplama sistemine geçiş yaptık. Yeni hesaplama sistemine geçiş yapmamızın ana sebebi ise Şirket ve Bireysel hesap tiplerinden kaynaklıdır. 01.11.2019 tarihine kadar olan tüm satışlarda müşteri faturası OdaklıPazar tarafından oluşturuluyordu. Yeni hesaplama döneminde ise Şirket sahibi Vendor üyelerimiz müşteri faturası düzenlemektedir.

Şirket hesaplarında fatura ürün sahibi tarafından oluşturulduğu için satıştan doğan %18 KDV ürün sahibine aktarılmaktadır. Buna göre şirket hesabına sahip ürünlerde yapılan kesinti OdaklıPazar komisyonu olan %20 + KDV ile ödeme altyapısı masrafı olan %3,2 + 0,26TL düşülerek ödemeler yapılmaktadır.

Bireysel hesaplarda OdaklıPazar müşteri faturası düzenlemeye devam etmektedir. Dolayısıyla satıştan doğan %18 KDV, OdaklıPazar komisyonu %20 + KDV ve ödeme altyapı masrafı olan %3,2 + 0,26TL satış rakamından düşülerek kazanç paylaşımı gerçekleşir. Ayrıca elde edilen gelirden bireysel hesabına ödeme yapılırken gider pusulası düzenlememiz gerekmektedir. Gider pusulasından doğan %18 KDV ve %10 gelir vergisi düşülerek net rakam aktarılır.

1000TL ve üzeri kazanç sağlayan Affiliate üyelerimiz faturalandırma düzeyine geçiş yapması kendileri için daha kazançlı olacaktır. Bu durumda Affiliate üyemize OdaklıPazar olarak %10 + KDV şeklinde hizmet bedeli faturası düzenlenir. Affiliate üyemiz ise kazancı üzerinden OdaklıPazar’a KDV dahil fatura oluşturur. OdaklıPazar Affiliate kazancından herhangi bir kesinti yapmadan ödeme gerçekleştirir.

Bireysel hesaptan Şirket hesabına geçiş yapmak için profil ayarlarından Hesap Tipi seçeneğini Şirket olarak değiştirip vergi dairesi ve vergi numarası bilgisi girmeniz gerekmektedir. Yeni bilgileri kaydettikten sonra artık sistem Şirket hesabına göre hesaplamaya devam eder. Şirket hesabına geçiş yaptıktan sonra tüm vergi yükümlülükleri Affiliate üyemize ait olacaktır.

Şirket ve Bireysel olarak satış başı net kazancınızı görmek için paneldeki sol menüden Hesap Bakiyesi sayfasını ziyaret edin.

NOT: 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile e-Kitap satışlarında KDV oranı %8 den %18 yükseltilmiştir.

Benzer konular: